الاعرجی: حمله با دو راکت به منزل الکاظمی، ثابت‌کننده سوء قصد به جان نخست‌وزیر است

«قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشت امروز گزارش اولیه تحقیقات درباره تلاش ناکام برای ترور «مصطفی الکاظمی» را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش سلام نیوز از میدل ایست ،وی گفت: کمیته تحقیقات به ریاست من و عضویت دفتر نخست‌وزیری، وزرا و مسئولان امنیتی تشکیل شد، در این کمیته شخصیت‌های مهم و دارای تخصص درخصوص الزامات تحقیقات حضور دارند.

الاعرجی با بیان اینکه برای کمیته تحقیقات ثابت شد که حمله به منزل نخست‌وزیر با دو پهپاد انجام شده است، گفت: حمله با پرتاب دو راکت که یکی به سقف خانه الکاظمی اصابت کرده و دومی در حیاط خانه فرود آمده است، صورت گرفت همچنین یکی از راکت‌ها منفجر و دومی عمل نکرد، ما مشخصات پهپادی که به منزل نخست‌وزیر حمله کرد را به دست آورده‌ایم.

مشاور امنیت ملی عراق افزود: دو تیم از اداره مبارزه با مواد منفجره و مستندات جنایی به مکان حمله اعزام و آثار جرم را اخذ کردند همچنین در روز دوم، پرتابه دیگری در سقف خانه الکاظمی پیدا شد که منفجر نشده بود.

وی تاکید کرد که حمله با راکت به منزل الکاظمی موید آن است که مستقیما به جان نخست‌وزیر سوء قصد شده بود.

الاعرجی با بیان اینکه اقدام دو تیم از اداره مبارزه با مواد منفجره و مستندات جنایی در منفجر کردن راکت‌ها بدون گرفتن اثرانگشت مایه غافلگیری ما شد، افزود: کمیته تحقیقات تصمیم گرفت تا دو تیم مسئول انفجار راکت مذکور را زندانی و تحویل وزارت کشور دهد.

مشاور امنیت ملی عراق با اشاره به اینکه تحقیقات برای آگاهی از علت عدم اخذ اثر انگشت و انفجار راکت ادامه خواهد داشت، گفت: کمیته تحقیقات به دور از کشمکش و جدال سیاسی به دنبال دلیل و مستندات درباره این حادثه است و بدون هیچگونه فشار در حال انجام وظیفه خود است و تاکنون هیچ شخص یا گروهی را متهم نکرده و تحقیقات به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی تصریح کرد: نخست‌وزیر به کمیته تحقیقات توصیه کرده تا با بی‌طرفی و به طور حرفه‌ای به ایفای مسئولیت و وظیفه خود بپردازد و منافع و مصالح کشور را نصب العین خود قرار دهد.

الاعرجی با بیان اینکه این کمیته تاکنون در روند تحقیقات از هیچ طرف خارجی کمک نگرفته است، گفت: ممکن است برای روشن شدن حقیقت از کشورهای برادر و دوست کمک بگیریم.

الاعرجی تاکید کرد که به سرنخ های مهمی برای دستیابی به حقیقت امر رسیده اند و برای دقت در تحقیقات باید زمان کافی وجود داشته باشد؛ کشور سالهاست دچار چالش امنیتی است و برای شناسایی کسانی که امنیت را بازیچه خود قرار می دهند، باید همکاری کرد.

وی در ادامه اشاره کرد که رادارها نمی توانند پهپادهایی را که در ارتفاع پایین پرواز می کنند شناسایی کنند و گفت که مختصات دقیق و قطعی محل پرواز و فرود پهپادها را دارند و یکی از آنها در داخل کشور سرهم شده است و پرتابه آن از پوشش پلاستیکی ساخته شده بود.

الاعرجی تصریح کرد که محل فرود پهپادها در شمال شرق بغداد بوده و محل پرواز آنها نیز مشخص شده است.

الاعرجی بیان کرد که از تیم حفاظت همراه نخست وزیر و تیم ثابت و سیار گزارش تهیه و ثابت شد که حمله به منزل نخست وزیر تروریستی بوده و نخست وزیر را هدف قرار داده و برای کمیته تحقیقات ثابت شده منزل نخست وزیر 4 خروجی داشته و پس از این حمله منزل تخلیه شده است.

مشاور امنیت ملی عراق گفت بین محل اصابت راکت نخست و دوم 5 متر فاصله بوده و محل خروج الکاظمی و محل نشستن او را هدف قرار داده است.

وی در پایان ضمن درخواست از همه برای کمک به این کمیته با اطلاعاتی که دارند، گفت از دفتر نخست وزیر خواسته شده اسامی افرادی که طی ده روز گذشته پیش از این حادثه با وی دیدار کرده اند، در اختیار کمیته قرار بگیرد.

مطلب پیشنهادی

نتایج و دستاورد وبینار سازمان ملل درباره محیط زیست و توسعه

مجمع عمومى سازمان ملل در سال 1989 تصمیم گرفت که به منظور شناساندن مفهوم توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ 9 = یازده