با «سینا کلهر» / حقوق بشر یک زبان مشترک و ارزش عمومی جهانی است که غرب از آن سواستفاده می کند

♦دکتر «سینا کلهر» عضو هیئت علمی پژوهشگاه مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سلام نیوز دررابطه با نقش سیاست های حقوق بشری جمهوری اسلامی در عرصه حضور و نقش آفرینی مثبت در فرهنگ جهانی و روابط خارجی فعال و سود آور گفت:فارغ از اینکه نظام بین‌الملل را عادلانه بدانیم یا ناعادلانه ،که از نظر ما ناعادلانه است و به نفع کشورهای قدرتمند این نظم چیده شده است و به رغم چالش هایی که در این میان وجوددارد امکان هایی نیز برای تغییر این نظم متصور است.

این استاد دانشگاه و جامعه شناس اضافه کرد:دسته ای از ارزشهای عمومی در نظام بین الملل وجود داردکه اصل و ریشه  آن به اسلام برمی‌گردد و غرب تنها داعیه داران است.

کلهر تاکید کرد: یکی از این ارزشهای عمومی حقوق بشر است. اعلامیه حقوق بشر و نظام ارزشی مبتنی بر حقوق بشر دستاویز کشورهایی است که ناقض اصلی آن هستند. آمریکا در این زمینه وضعیت روشن و قابل توجهی دارد و برای منافع ملی خود از این ارزش همه شمول سوء استفاده می‌کند.

رئیس پیشین مطالعات فرهنگی مجلس شواری اسلامی اذعان داشت: حقوق بشر به عنوان ارزشی جهانی پذیرفته شده است و نکته‌ای که وجود دارد این است که ما باید از این فرصت و امکان که زمینه اصلی آن به اسلام برمی‌گردد در فضای بین‌المللی استفاده کنیم؛ نه فقط به عنوان یک ابزار بلکه به عنوان مسئله‌ای که حقیقتا هم بدان معتقد هستیم.

کلهر تاکید کرد: با فعالیت در این حیطه آثار و پیامدهای تخمینی و مسئولیت های حقوق بشری بسیار در بعد جهانی دچار دگرگونی معنا می شود. همراهی ملت ها با حقوق بشر در بعد نخبگی و مردمی حق و تکلیفی روشن و بدیهی است .تعدی بر حقوق ما در عرصه بین بین‌الملل خود نشان از یک نقض حقوق بشر سیستماتیک است و با تمام نقدهایی که به حقوق بشر در عرصه بین الملل و فهم و اجرای آن داریم ، اما باید آن را مورد استفاده و توجه داشته و نقص های غرب در فهم و اجرای آن را مورد بررسی قرار دهیم که جوامع رسانه ای متمرکز روی آن هم در این زمینه اثر گذارند.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: مسئله بسیار مهم دیگر این است که ما وقتی به زبان ارزش جهان شمول و همه فهم سخن کردیم،خود را در همان موقعیتی تصویر می‌کنیم که برای دیگران ایجاد درک و فهم نماید . استفاده از یک زبان مشترک و وارد شدن از در یک مسئله عمومی بین الملل کمک کننده است.

کلهر در پایان تاکید کرد: ما باید بتوانیم با دولت -ملت ها براساس زبان مشترک گفتگو کرده و راه ایجاد کنیم. به زبان ارزشهای جهان شمول صحبت کردن درک دیگر دولت و ملت ها را ساده سازی می کند. این فقط در مقام گفتار رخ نمی دهد بلکه نوع عمل ما مثلاً دفاع از فلسطین یا دفاع از ملت هایی که دچار نقض حقوق بشر می شوند، نشان از چشم‌انداز بشردوستانه جمهوری اسلامی دارد.
زمانی که جمهوری اسلامی جهانیان را متوجه نگاه خود به حقوق بشر و مسائل بشردوستانه می کند و بر مبنای این ارزش عمومی حرکت می کند این ها مفاهیمی است که اولا همدردی ما را نشان می دهد و ثانیا بسیار در حوزه حضور در فرهنگ جهانی و نگاه جهان به ایران مثبت است.

مطلب پیشنهادی

با «محسن پاک آئین»/ گفت‌وگوهای بین الافغانی ، سرآغازی مثبت بر صلح داخلی افغانستان

♦به گزارش سلام نیوز محسن پاک آئین سفیر سابق ایران در افغانستان و عضو شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 8 = هفتاد دو