با «محسن پاک آئین»/ گفت‌وگوهای بین الافغانی ، سرآغازی مثبت بر صلح داخلی افغانستان

♦به گزارش سلام نیوز محسن پاک آئین سفیر سابق ایران در افغانستان و عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی ،درباره حضور هیات های افغانی در تهران و نشست بین الافغانی گفت:حضور هیات های افغان (جمهوریت و طالبان) در تهران با رویکردهای مختلف و مذاکره پیرامون خاتمه وضعیت بحرانی فعلی که با حضور نمایندگانی از دولت و نمایندگانی از طالبان انجام شد یک اقدام مثبت تلقی می شود.
دیپلمات کشورمان تاکید کرد : علت آن هم این است که طرفین یعنی طالبان و جمهوریت هر دو به این جمع بندی رسیدند که حضور ۲۰ ساله آمریکا در کشور افغانستان دستاوردی نداشته و بر ویرانی ها افزوده است و نیز هزینه های سنگین مالی و جانی بر جای گذاشته است .

پاک آئین تاکید کرد : حضور آمریکا در افغانستان نه تنها به تروریسم خاتمه نداد،بلکه گروه داعش را هم در افعانستان مستقر کرد و ناکامی آمریکا در این مسائل،طرفین را به این مهم رسانده  است که راهی جز گفتگو وجود ندارد .
ایشان ادامه داد :دولت افعانستان به این نتیجه رسیده است آن وابستگی و دلبستگی که پیشتر وجود داشت و حتی از سوی دولت نسبت به آمریکا نیز این مشاهده می شد که حتی زییس جمهور افعانستان برای دیدار سران آمریکایی به پایگاه آمریکایی بگرام در کشور خودش می رود-که این به نوعی تحقیر ملت افعانستان بود- و نیز آن وابستگی که سایر جناح ها مثل طالبان داشتند که امیدوار بودندتمایلات تمامیت خواهانه خود را پیاده کنند و حاکم مطلق افغانستان باشند ، در حال حاضر این وابستگی در هر دو طرف از بین رفته و هر دو به این نتیجه رسیده اند باید با گفتگو مشکل را حل کنند.

پاک آئین افزود : حضور هر دو گروه و نمایندگان دولت و طالبان در تهران در زمان مناسبی رخ می دهد و من به نظرم می رسد که مذاکرات تهران ممکن است به علت عمق اختلافات در این مقطع به نتیحه نرسد اما می تواند مقدمه خوبی باشد برای ادامه مذاکرات آینده. ان‌شاالله در آینده شاهد باشیم دولت افغانستان و همه گروه‌های داخلی پشتو، قزلباش ، تاجیک، هزاره و…همه به وحدت ملی برسند . طالبان رویکرد تروریستی خود را کنار بگذارند و به عنوان یک گروه سیاسی حاضر و وارد گفتگو شوند و با تکثر به یک جمع بندی برسند.

این دیپلمات افزود : گروه ریش سفیدان افغانستان نیز در این مسیر موثر است . در خارج کشور افغانسستان هم نقش کشور هایی که واقعا خواهان صلح در افغانستان بوده اند و همواره خیرخواهانه به این کشور توجه کرده اند و بدنبال حل مشکلات داخلی آنها بوده اند نیز قابل توجه است. افغانستان باید بتواند با وساطت این قبیل همسایگان این کار را پیش ببرد و به تدریج این کار به صلح بیانجامد .

ایشان در پایان تاکید کرد :طرفین نباید به مصالح دیگری بیاندیشند مراقب توطئه های عربستان باشند .عربستان حامی اصلی داعش و حامی اصلی بخش تروریستی طالبان است و به عنوان نائب آمریکا در غیاب آمریکا ، تامین منافع کاخ سفید را مد نظر دارد . مهم ترین خصوصیتی که می تواند دولت و گروههای دیگر را در مسیر درست هدایت کند این است که دیگر به آمریکا و نایبان آن ها مثل عربستان اطمینان نکنند . ان شالله جمهوری اسلامی نیز روند صلح طلبی در افعانستان را دنبال کند .

مطلب پیشنهادی

تقویت داعش و همکاری با طالبان در اطراف کابل

♦به گزارش سلام نیوز بر اساس داده های شورای امنیت سازمان ملل متحد، در حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هفت × 1 =