با «خالد ابراهیم»؛ نگاه قومیتی در عربستان یک واگرایی و انسداد ایجاد کرد/ حقوق بشر در ایران از منظر اسلام، امید آفرین بوده است

♦دکتر «خالد ابراهیم» استاد حقوق بین الملل و رئیس مرکز حقوق بشر خلیج فارس به سلام نیوز گفت: یک واقعیت نامناسب حقوق بشر در “عربستان سعودی”که هم بر وضعیت خود این کشور و هم سایر همسایگان و کشورهای عرب یا مسلمان اثر معکوس داشته، این است که در آن جا نوعی نگاه قومیتی حاکم است و این از جامعه عربستان یک فضای بسته سیاسی و در عین حال متشنج ساخته است؛ با این تفاوت که همواره قدرت دست یک گروه قومی بوده و حتی چرخشی هم در این بین دیده نمی شود که انسداد کمتری ایجاد نماید.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: رویکرد حکومتی که مدل آن سرکوب و مصادره نظر دیگران است سرنوشتی جز تباهی ندارد. همواره نگاه قومیتی در سیاست و حکومت موجب تشنج شده است و مانع پیشرفت ملل اسلامی بوده است. کشورهای اسلامی اغلب قومیتی هستند اما آنچه مهم است حکومت غیر قومیتی با حضور چهره های مختلف ، تضارب و تقریب آراء از تمامی آن ها در مسیر یک هدف مشترک است.

خالد ابراهیم تاکید کرد : حتی چنانچه قدرت میان اقوام بچرخد اما قدرت گفت و گو و نزدیکی آن ها فراهم نشود همچنان نوعی توتالیتار و انسداد وجود دارد که مغایر با معنای حقوق انسان در آموزه های اسلام و به ضرر پیشرفت کشور های اسلامی خواهد بود .حال شما تصور کنید حکومت عربستان، انتخابات سایر کشورهای اسلامی را نیز زیر سوال می برد؛ در حالیکه خود حتی هنوز نتوانسته است از اوج قومیت مداری و توتالیتار و آنارشی جریانهای سیاسی-قومی داخلی و تنازعات آنها با یکدیگر رهایی یابد و یک فضای نزدیک همگرایانه ایجاد نماید بلکه در نقطه مقابل یک انسداد عمیق و بزرگ ایجاد کرده است که نتیجه معکوس می دهد و نوعا این انحطاط سیاسی است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد :حقوق مشروع مردم که باید در یک نظام سیاسی لحاظ شود ، فارغ از اینکه به چه گروه و قوم و دسته ای تعلق دارند، با سیستم موجود در رژیم سعودی منع شده است ؛ سیستمی که این کشور را به زندان کوچکی تبدیل کرده است که در آن زندگی وجود ندارد.

سیستمی است که انتقاد سایر اقوام و  حتی نخبگان یک کشور را نمی پذیرد چه رسد به مردم عادی . انتقام به عنوان وسیله ای عادی در سیاست رسمی وجود دارد که زندگی بزرگسالان و کودکان را تهدید می کند و آینده آنها را تحت الشعاع قرار می دهد. 

 این فعال مسلمان حقوق بشری اذعان داشت: همزمان با جلسات شورای حقوق بشر در ژنو ، عدم پایبندی ریاض به تعهدات و قوانین بین المللی و رعایت الزامات واقعیت های بین المللی و محلی که باید از شهروندان محافظت کند ،مورد سوال قرار گرفت اما پاسخی بدان داده نشد. و آنچه در رسانه های این کشور در این رابطه بیان شد حتی از منظر کشورهای اسلامی نیز غیر قابل پذیرش بود . آنچه عربستان را در این وضعیت قرار داده است به عقیده بنده تنها یک عامل است و آن ” نگاه قومیتی” ، سیستم بی اعتنا به مفهوم جمهوریت و مردم و نیز کشاکش قومیت ها با یکدیگر است که اگر چه هیچ یک حق عبور از خاندان سعودی را ندارد اما شکاف بسیاری بین آن ها علیه مردم وجود دارد. 

خالد ابراهیم تاکید کرد : مسئولیت بزرگ کشورهای جمهوری محور مانند ایران این است که تصویر دیگری از اسلام ترسیم نمایند که همان اسلام اصیل و ناب محمدی است که در آن حق مردم محترم است و کرامت و شان انسان فرای قومیت او در نظر گرفته می شود . رهبری ایران با حمایت از حقوق مردم ایران همواره تلاش ارزشمندی در این مسیر داشته است و این برای اسلام و مسلمانان در جهان، خوب و ارزشمند است . من حقوق بشر را در ایران تحت آموزه های اسلام بسیار مناسب ارزیابی می کنم.وضعیت زنان در ایران به قدری رشد داشته است که شما به دفاع از وضعیت نابسامان زنان در دیگر کشورهای اسلامی و حتی موارد دیگر حقوق بشر می پردازید و این پیشرفت بزرگی برای جمهوری اسلامی است.

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد : تکه تکه و پنهان کردن اجساد ، همانطور که برای روزنامه نگار جمال خاشقچی اتفاق افتاد ، تا اعدام خردسالان در عربستان ما را ناامید کرده است اما ما دوستان خوبی در ایران داریم که مایه امیدواری هستند. در شرایط کنونی علاوه بر ثبات داخلی و نزدیکی در داخل کشورها باید یک نگاه دیگری هم وجود داشته باشد که آن نزدیکی کشورهای اسلامی و حافظان منافع مسلمانان با یکدیگر است که یک قدرت بزرگ را برای کشورهای اسلامی در داخل و صحنه بین الملل ایجاد نماید. 

مطلب پیشنهادی

سالن‌های سینمای خانه هنرمندان فعالیت خود را از سر گرفت

♦به گزارش سلام نیوز، سالن‌های سینمای خانه هنرمندان ایران که به دلیل شیوع پیک پنجم کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × نُه =