♦دکتر شریفی/ عشق در مسیر تشکیل خانواده «مولفه اصلی» است که منجر به صلح می‌شود/ زبان جوان امروز را باید فهمید

دکتر سید امیر حسن شریفی *: عشق و علاقه سالم از مهم ترین ملاک ها برای ازدواج سالم است که به افزایش سازگاری و رضایتمندی می انجامد و امروزه متخصصان عرصه خانواده و جامعه شناسان و روانشناسان بیش از هر دوره دیگر بر اهمیت ترویج عشق در میان طرفین با یک تعریف درست و اصولی تاکید می کنند که در فراز و فرودهای زندگی مانند یک سپر عمل می کند و در افزایش دریافت مهارتهای زندگی مشترک فرد را تقویت می کند.

تاکید صرف بر ازدواج به دور از علاقه و شناخت طرفین از هم و مهارتها به ناراضی شدن زوجین از ازدواج ، افزایش خیانت ها و آمار طلاق می انجامد که خلاف هدف و فلسفه ازدواج است.هرگز فراموش نکنید ازدواج در یک بازه زمانی مناسب اما همراه با شناخت و عشق و علاقه منجر به درصد رضایت بالا از زندگی است و بهترین و مطمئن ترین راه پیش روی شماست، البته فراموش نکنید که سختگیری نکنید.

همه افراد در زندگی خودشان نیازمند یک رابطه خوب و سالم هستند و نه یک رابطه بیمارگونه. هیچ شخصی دوست ندارد در تمام مسیر زندگی خود تنها باشد. اما باید سعی کنید به دنبال شخصی باشید که به او عشق بورزید و برای شما خوشایند باشد و او نیز به شما احترام بگذارد و عشق بورزد و اگر غیر از این باشد و به نارضایتی ، ناخشنودی و صرف زیست کنار هم بدون رضایت می انجامد. در مسیر این شناخت از مشاوران یا افراد دارای تجربه ازدواج استفاده کنید تا به شناخت سریع تر و فرد مناسب خود برسید.

داشتن یک رابطه سالم و با احترام و با عشق بر روی هر دو فرد حاضر در رابطه تاثیر بسیار خوبی می گذارد و موجب رشد هر دو طرف می گردد. در ادامه این مقاله قصد داریم تاثیر عشق و احترام بر ازدواج سالم را برای شما توصیف کنیم. 

رابطه سالم

بسیاری از افراد وقت زیادی را صرف جستجوی “عشق”می کنند بدون آنکه آن را بشناسند. بسیاری نیز نااگاهانه آن را در ازدواج ضروری نمی دانند در حالیکه هر دو دسته در اشتباه هستند. اولین قدم در عشق، معرفت و شناخت است پس احساسات آنی را بدون شناخت نمی توان عشق نامید و این تنها وابستگی است. شما باید یک قدم به عقب برگردید و یاد بگیرید که چگونه یک رابطه سالم داشته باشید تا بتوانید رضایت و خوشبختی واقعی را با شخص دیگری پیدا کنید و به غشق حقیقی برسید،هرگز نه تاخیر کنید و نه عجله . وقتی شروع به فکر کردن در مورد چگونگی داشتن یک رابطه و ازدواج سالم می کنید، بلافاصله در مورد اینکه شخص مقابل چگونه باید باشد و چه رفتاری باید داشته باشد یا کاری که باید برای شما انجام دهند در ذهن خود از بین ببرید. درعوض، روی خود رابطه و نحوه تعامل بین خودتان و طرف مقابل تمرکز کنید.

رابطه سالم چیست؟

بسیاری از ویژگی ها و عوامل در پشت احساسات و کنش ها وجود دارد که روابط سالم را تشکیل می دهد. اما همه امور عاشقانه که واقعا ایده آل باشد یک چیز مشترک دارند: این ها نتیجه تعهد به تسلط مداوم بر مهارت های اساسی رابطه هستند. تمرین روزانه این مهارت ها یک امر ضروری است. ایجاد عادات و الگو ها برای ایجاد و حفظ یک رابطه خارق العاده، مستلزم استفاده آگاهانه و تکرار رفتار های مطلوب و ارتباط خوب است. هنگامی که این عادت ها بین شما و همسرتان برقرار شد، رابطه زیبا، پرشور و سالمی که سزاوار آن هستید ادامه خواهد یافت و پایدار خواهد ماند.

روابط در همه اشخاص یکسان نیست. اما مهم نیست که چه کسی را دوست دارید، چگونه او را ملاقات کرده اید و یا چه سابقه ای با هم دارید؟ روابط سالم دارای ویژگی های خاصی هستند که این ویژگی ها شامل علاقه به عنوان شرط اول ،اعتماد، ارتباطات درست و دقیق، رشد دو طرفه، صمیمیت و موارد دیگر است. شما می توانید روی ساخت این صفات در خودتان کار کنید ، خواه یک هفته یا یک دهه با هم رابطه داشته باشید.

آیا تا به حال جمله “دو نفر شبیه هم همدیگر را کنار هم نگه می دارند” را شنیده اید؟

از مثبت اندیشی استقبال کنید، با اشتیاق زندگی کنید و مهربان باشید و از خود و دیگران استقبال کنید این ها مهارتهای اولیه قبل از شناخت طرف مقابل است . مثبت بمانید اما دقیق قدم بردارید تا به سرمنزل برسید. 

اگر می خواهید یک رابطه سالم داشته باشید باید خود را مطابق استاندارد های بالای شخصیتی نگه دارید. اگر انتظارات شما کم باشد و در حال  تلاش برای رشد با شریک زندگی خود نباشید ، نتیجه یک رابطه سرد و رو به نابودی خواهید داشت.

مهارت درک قلبی را در خودتان  پرورش دهید.  دانستن اینکه همسرتان در سطح فکری به چه چیزهایی نیاز دارد یک مسيله بسیار مهم است و فراتر از این است که در سطح عاطفی ارتباط عمیق تری داشته باشید و با همدلی در جای خود بایستید.

روابط سالم به ارتباط موثر بستگی دارد. نیازی نیست که قابلیت ذهن خوانی داشته باشید تا بدانید شریک زندگی شما چه می خواهد. احتمال اینکه آن ها به شما نیاز هایی را  گفته اند وجود دارد. اما برقراری ارتباط در یک رابطه سالم به معنای خوب گوش دادن است.

روابط ممکن است سخت باشد. وقتی احساس خوبی نکنید حتی دشوارتر هم می شوند. وقتی رابطه ای را با پایه ای از عشق و احترام شروع می کنید، شما و همسرتان می توانید رابطه ای ایجاد کنید که هر دو شما را به آرزو ها و رویا هایی قدرتمند تر، شادتر و برآورده تر برساند. همه چیز از احترام گذاشتن به شریک زندگی شما شروع می شود هرگز به یکدیگر بی احترامی نکنید . روابط اغلب به عنوان یک قاعده اجباری در نظر گرفته می شود. در نتیجه، بسیاری از افراد در ورود به یک رابطه عجله دارند. این کار می تواند منجر به این شود که افراد در روابط ناسالم قرار بگیرند که نیاز های آن ها را برآورده نکند و زمینه نارضایتی ها را بالا ببرد.پس درست حرکت کنید.

عشق چیست؟ چندین روانشناس نظریه هایی را برای توضیح عشق و معنای آن در زندگی برای ما ایجاد کرده اند. اخیراً ، دانشمندی به نام  استرنبرگ نظریه مثلث عشق خود را ابداع کرد. این یک مثلث را به عنوان کلیت یک رابطه عاشقانه با قله های مثلث که نشان دهنده صمیمیت، شور و تصمیم است،  نشان می دهد. به نظر می رسد اکثر مردم دید ایده آلی دارند که شامل ویژگی هایی از جمله دادن و گرفتن ، جاذبه متقابل، دلسوزی و دلرحمی و احترام به یکدیگر است. گرچه هیچ رابطه ای کامل نیست، اما می توان یک رابطه عاشقانه سالم و راضی کننده برای هر دو طرف داشت

ارزش یک ازدواج محترمانه و عاشقانه

اولویت بندی احترام فقط اجتناب از رابطه نامناسب نیست. این مزایای مثبت زیادی برای شما به طور جداگانه و برای شما و همسرتان به عنوان یک زن و شوهر فراهم می کند. یک رابطه عاشقانه محترمانه می تواند به عنوان افراد موجود در یک رابطه به هریک از شما کمک کند:

 • از نظر عاطفی به شما فضای امن می بخشد.

 • اعتماد به نفس خود را ایجاد می کنید.

 • اجازه آزادی و استقلال به شما

 • رشد شخصی خود را تقویت کنید.

 • انگیزه خود را برای برتری در آنچه انجام می دهید افزایش دهید.

 • احساس ارزشمندی و پذیرش دیگری را برای شما به ارمغان می آورد.

 • کمک به شما برای دیدن دنیا از نظر مثبت

 • شما را قادر می سازد تا از راه های سالم و سازنده با تعارض مقابله کنید.

 • به شما کمک می کند تا به عنوان یک زن و شوهر تصمیمات بهتری بگیرید.

 • بگذارید از همراهی یکدیگر لذت بیشتری ببرید.

 • به شما کمک می کند بدون پایان دادن به رابطه، اختلافات را حل کنید.

 • کلیدهای ایجاد عشق احترام آمیز را ایجاد می کند

وقتی کسی را واقعاً دوست دارید و عشق می ورزید، بهترین چیز را برای او می خواهید. اگر می خواهید بهترین تلاش خود را برای آنها بکنید ، منطقی است که باید نهایت احترام خود را برای آنها قائل باشید.

*دکترای روانشناسی عمومی- پژوهشگر روانشناسی اسلامی/ مشاور خانواده 

مطلب پیشنهادی

سالن‌های سینمای خانه هنرمندان فعالیت خود را از سر گرفت

♦به گزارش سلام نیوز، سالن‌های سینمای خانه هنرمندان ایران که به دلیل شیوع پیک پنجم کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 − = یک