زینب عامری / در محکومیت حکمی خلاف قانون

زینب عامری: سه شنبه هفته جاری دادگاه فدرال آمریکا در اقدامی سوال برانگیز پرونده مربوط به یک رویداد در سال 2015 در فلسطین را مجدد باز نموده و آن را مورد بررسی قرار داده است که به موجب آن یک زوج اسرائیلی در کرانه باختری اشغالی کشته شده بودند .

این دادگاه سوریه و ایران را مجرم اصلی این پرونده دانسته و جهت جبران خسارت به فرزندان این زوج، علیه نهادهای سوریه و ایران ( وزارت اطلاعات ایران ، سپاه پاسداران و نیز ۳ بانک ایرانی: بانک مرکزی ، بانک ملی و بانک صادرات )حکم غرامت صادر کرده است. این حکم به چند علت فاقد اعتبار است:

1- دادگاه فدرال آمریکا هیچ سندی دال بر همکاری و معاضدت ایران و سوریه و نهادهای داخل ایران با این پرونده ، ارائه نکرده و ضمیمه ندارد. چگونه یک نهاد قانونی بنا بر انگاره ها و بدون شواهد عینی و قابل استناد حکم صادر می کند؟این خلاف روح قانون و نیز مغایر با نصی صریح قوانین بین الملل در امور حقوق بشر دوستانه است.
۲- دادگاه فدرال آمریکا در داخل ایالات متحده نیز به احکام پشت درهای بسته و سیاسی شهره است و داخل خاک آمریکا نیز ، قضات و اساتید دانشگاه در اغلب موارد به احکام صادره از دادگاه فدرال نقد صریح دارند . آیا چنین حکمی بر خلاف اسناد قابل اثبات، نشانه ای آشکار بر صحت ادعاهای نخبگان ایالات متحده مبنی بر نقض قانون توسط نهادهای قانونی، آنومی و سیاست زده بودن دادگاه فدرال آمریکا نیست؟ 
۳- قابل توجه تر آنجاست که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع برابر مجلس نمایندگان در ۷ ژوئن به صراحت اذعان می‌کند : بر اساس ارزیابی های دقیق ایالات متحده هیچ گونه سندی از همکاری نظامی ایران و حماس وجود ندارد و چنین اتهاماتی مبنی بر صدور اسلحه و حمایت نظامی ایران از حماس، بی پایه و اساس است. دادگاه فدرال به چه سندی دست یافته است که وزارت خارجه این کشور و سازمانهای اطلاعاتی آمریکا در دست ندارند؟ آیا این ادعایی کودکانه نیست؟
۴_جمهوری اسلامی ایران همواره مخالف نقض حقوق انسانی و کرامت انسانی بویژه کودکان از هر نوع و نژاد و دسته بوده است. اما سوال اینجاست مسبب اصلی از هم پاشیدگی و بی والد شدن این کودکان اسرائیلی یا حتی مرگ دیگر آن ها کیست ؟ آیاناقض حقوق این کودکان سیاست های جنگ طلبانه و متخاصم و آتش افروز های ارتش اسرائیلی در منطقه نیست که بعضا به گفته خود شهرک نشینان صهیونیستی نیز خود آنان را نیز به اسارت اجباری برده است و بسیاری از آنان به طرق مختلف از قلمروی اشغالی به سمت اروپا و آمریکا رفته و هرگز مجدد به اسرائیل بازنگشته اند؟ آیا این ارتش اسرائیل و حامیان اقدامات آنان و نیز یهودیان افراطی (ضد اسلام)نیستند که باید به این خانواده و امثال آن غرامت پرداخت کنند؟!
۵- نگاه گزینشی غرب به مساله حقوق بشر در حالی که خود آشکارا با سیاست های انحصار طلبانه،جنگ، تحریم و غیره بدان دامن می‌زند آبروی ایالات متحده را به چالش جدی کشانده و اعتبار انسانی و قانونی این حکم را زیر سوال می برد . آیا آن کودک اسرائیلی که در اثر سیاست های منطقه ای اسرائیل و آمریکا بی والد شده و به زعم دادگاه دچار آسیب روحی و درد و رنج شده است، کودک است اما هزاران کودک فلسطینی، یمنی، سوری ، افغانی و مانند آن که بعضا بعلت همین سیاست ها دچار آسیبی به مراتب بیشتر شده اندکودک نبوده و نیاز به مراقبت نداشته اند؟ آیا آن ۶۶ کودکی که در حملات اخیر ارتش صهیونیستی جان خود از دست دادند، کودک نبوده اند ؟کدام دادگاهی در جهان برای زندگی خاموش شده آنان حکم خواهد داد و غرامت خواهد گرفت؟ این دادگاه بزرگ انسانیت و افکار عمومی در جهان است که به قضاوت چنین ادعاهایی خواهد نشست.

مطلب پیشنهادی

محسن پاک آئین/ رهبر انقلاب و تحقیر آمریکا در افغانستان

محسن پاک آئین: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مسلمانان جهان به‌مناسبت ایام حج، با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + نُه =