عربستان و خیز به سمت کشورهای متحد با ایران و راهبردهای منطقه ای/ راهبرد دولت سیزدهم چه خواهد بود ؟

♦به گزارش سلام نیوز خبرگزاری بلومبرگ امریکا در گزارشی نوشت سفر سلطان عمان به ریاض نشانگر تغییر در ائتلاف‌های منطقه‌ای است و عربستان در تلاش برای ارتباط با کشورهای منطقه‌ای است که دارای مناسبات عمیقی با ایران هستند تا از این طریق بتواند معادلات و قدرت منطقه ای را به سمت خود متمایل سازد و ایران را منزوی نماید.

 خبرگزاری بلومبرگ امریکا در گزارشی نوشت سفر «هیثم بن طارق»، سلطان عمان به ریاض نشانگر تغییر در ائتلاف‌های منطقه‌ای است و عربستان در تلاش برای ارتباط با کشورهای منطقه‌ای است که دارای مناسبات عمیقی با ایران هستند.

بلومبرگ تصریح کرد: در همین چارچوب، عربستان اخیرا مناسبات خود با دیگر کشورهای منطقه نظیر قطر و عراق را تقویت کرده است.

این خبرگزاری امریکایی، ویژگی کشورهای یاد شده را حفظ فاصله با عربستان به دلیل اختلاف رویکرد در مقابل ایران دانست و ارتباط جدید را در جهت ایجاد شکاف کشورهای منطقه با ایران عنوان کرد.

بلومبرگ با بیان اینکه عربستان اخیرا روابط نزدیک‌تری با عراق برقرار کرده و به محاصره قطر که از سال 2017 میلادی آغاز شده بود، پایان داد، اظهار داشت: در عین حال، تنش‌ها میان عربستان و کشور همسایه و نزدیک یعنی امارات به دلیل اختلافات در سیاست نفتی و دیدگاه‌های ژئوپولتیک و رقابت اقتصادی افزایش یافته است.

خبرگزاری بلومبرگ در ادامه به نقل از «ایهم کامل»، رئیس بخش خاورمیانه و شمال افریقا مجموعه اوراسیا برای مشاوره درخصوص مخاطرات سیاسی نوشت: «محمد بن سلمان»،ولیعهد سعودی مانند گذشته عمل نمی کند و به شکلی متفاوت درخصوص روابط منطقه‌ای می‌اندیشد.

کامل اظهار داشت: بن سلمان بیشتر به دنبال برقراری روابط چند وجهی در شورای همکاری است تا فقط به یک متحد وابسته نباشد که پیشتر این متحد امارات متحده عربی بود اما اخیرا ریاض در پی برقراری شبکه گسترده‌تری از ائتلاف‌هاست.

گفتی است عربستان و ایران از ماه‌ها پیش با نظارت و میزبانی عراق مشغول گفت‌وگوها برای پایان دادن به اختلافات و قطع روابط با یکدیگر هستند.

در چنین شرایطی باید دید دولت سیزدهم چه سیاست راهبردی برای تقویت روابط با کشورهای منطقه علی الخصوص کشورهای عربی و اسلامی در مقابل ستیزه جویی های پنهان عربستان اتخاد خواهد کرد ؟

مطلب پیشنهادی

سالن‌های سینمای خانه هنرمندان فعالیت خود را از سر گرفت

♦به گزارش سلام نیوز، سالن‌های سینمای خانه هنرمندان ایران که به دلیل شیوع پیک پنجم کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 + = سیزده