لاله افتخاری / «زنان و دولت سیزدهم»

 

دکتر لاله افتخاری*: در مسائل زنان و دولت سیزدهم از چند منظر بایدن بدان نگریسته شود. اول آنکه ما باید هم زنان را مد نظر داشته باشیم و هم خانواده را. انتطار می رود در دولت سیزدهم جایگاهی خاصی برای فعالیت های زنان دیده شود . در بعد فعالیت های سیاسی- اجتماعی و در جایگاه معاونت ریاست جمهوری و به تناسب ساختار آن انتخاب فرد و افرادی که باید در آنجا خدمت  کنند با دقت انتخاب شود.

در موضوع زنان اگر به درستی نگاه و توجه داشته باشیم ، یکی بحث این را داریم که خانم هاخودشون ۵۰ درصد جامعه هستند دیگر آنکه بر۵۰ درصد دیگر جامعه نیز تاثیر گذارند و این فرای این است که آن زن شاغل باشندیا غیر شاغل. 
باید در دولت سیزدهم افرادی به کار گرفته شوند که هم ظرفیت های بانوان ما را در داخل و هم در عرصه جهانی بشناسد .نسبت به انتظارات و توانمندی ها و مطالبات و مشکلات و مسائل، آگاهی داشته باشد و برای اینها راه حل و برنامه داشته باشند . بایستی ظرفیت ها ی بالقوه و بالفعل کردن آنها مورد توجه باشد.بایستی نیروهای تحصیلکرده و متخصص و نیروهای مجرب و ماهر مورد توجه باشند که در حتی حیطه کارآفرینی و مانند آن و نیز تبادل فرهنگی می توانند اثر گذار باشند .

فردی که برای معاونت بانوان ریاست جمهوری انتخاب می شود باید بر خط و مبنای ولایت و رهبری حرکت کند و نیز استوار و ثابت قدم باشد . اشراف به مسائل داشته باشد که باید نیروهای توانمندرا از جناح های مختلف بکار گیرد . به اصطلاح توان ایجاد همگرایی و هم افزایی و بهره گیری مناسب و صحیح بر مبنای اصول را از افراد داشته باشد .  تمامی این حیطه ها را خوب بشناسد و بر اسناد بین المللی و مانند آن مسلط باشد و نحوه تعامل بدون انفعال را نیز بلد باشد و نحوه ارتباط با دنیا را با دید باز بداند؛ اما تحت تاثیر و منفعل نباشد . حضور فعال داشته باشد و بتواند این کار را به نحو مطلوب انجام دهد . مسئولین در حیطه امور بانوان نباید محدوده را فقط به ایران ببینند و باید بدانند دنیایی چشم به ما دوخته است . اکنون که حرکت های فمینیستی به نتیجه مثبتی دست پیدا نکرده ، فرصت خوبی برای الگو سازی از سوی ایران است.
مشکلی که در ریاست جمهوری وجود دارد این است که مرکز امور زنان و خانواده به معاونت تبدبل شده است و به تناسب این تغییر جایگاه، سازو کار و بودجه مناسب تامین نشده است. بنابراین انتظار می رود ریاست جمهوری به آن توجه ویژه داشته باشند.
با توجه به اینکه معاونت زنان ریاست جمهوری شاخه های مختلفی داشته و نیز ارتباط خوبی با سایر نهادها دارد اگر درست عمل کند می توانند کار آمد بوده و حلقه وصل بسیار خوبی برای مردم و نظام ما باشد .
فردی که در این جایگاه قرار می گیرد باید عالم به زمان خود باشد  در عین حال مشی فاطمی و زینبی داشته باشد تا بتواند رسالت این مردم شریف را به خوبی به سرانجام برساند. 
اولویت توجه در بحث برنامه ها نیز باید به زنانی باشد که بیشتر در معرض آسیب قرار دارند ،مشکل اقتصادی دارند،خود سرپرست هستند یا خانواده معلول دارند به این موارد باید توجه ویژه صورت گیرد .
برخی زنان نیز حضور دارند که خلافکار نبوده اند بلکه بر اثر ناآگاهی وارد میدان خلاف شده اند یا خانواده یک زندانی شده اند و دست خود آن ها نبوده است .باید به این موارد توجه شود و برنامه ریزی صورت گیرد. 

*دکترای علوم قرآنی و نماینده ادوار پیشین مجلس شورای اسلامی

مطلب پیشنهادی

محسن پاک آئین/ رهبر انقلاب و تحقیر آمریکا در افغانستان

محسن پاک آئین: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به مسلمانان جهان به‌مناسبت ایام حج، با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


دو − = 1