♦استاد محسن پاک آئین/دیپلماسی انقلابی در رویه حاج قاسم

♦به گزارش سلام نیوز استاد «محسن پاک آئین» در رابطه با حواشی مربوط به فایل صوتی «محمدجواد ظریف» دررابطه با تقابل میدان و دیپلماسی اذعان داشت: در صحبت های رهبر معظم انقلاب چند نکته محوری وجود داشت؛ یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که سیاست های کلان کشور را شورای امنیت ملی تصویب می کند و وزارت خارجه هم مجری این سیاست هاست.

واقعیت آن است که هر کشوری از جمله جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور حوزه هایی دارد که جزو اولویت های سیاست خارجی محسوب می شود و به تعبیری امنیت ملی و منافع ملی ما هم به حضور در این حوزه ها مربوط می شود. جمهوری اسلامی ایران در منطقه، جغرافیای تعریف شده ای را در سیاست خارجی دارد که از طرف کشورهای دیگر به عنوان حوزه نفوذ ایران به شمار می آید. این مناطق در آسیای غربی، عراق، سوریه و افغانستان هستند و طبعا در چنین مناطق و به اصطلاح حوزه های نفوذ، صرفا وزارت خارجه، تعیین کننده سیاست ها نیست بلکه نهادهایی دیگر مثل شورای عالی امنیت ملی و سپاه قدس هم هستند که کار را پیش می برند.

به ویژه در منطقه مهم سوریه، حضور و عملکرد نیروهای میدانی و همچنین حضور مستشاری ایران نقش مهمی در خنثی کردن توطئه های دشمن، مبارزه با تروریسم، پیشبرد سیاست دفاعی و همچنین کمک به دستگاه دیپلماسی ما داشته و دارد.

اساسا نوع نگاه غربی ها به مقوله دیپلماسی برابر با نوشته ها و آثارشان نگاهی کاملا سنتی است و البته بسیار تمایل دارند که در عرصه دیپلماسی و حوزه های بین الملل هم چنین انگاره هایی موردتوجه سایر کشورها قرار گیرد اما نوع رفتار و عملکرد جمهوری اسلامی در عرصه منطقه ای به گونه ای بود که ما با معیارهای جدیدی در دیپلماسی مواجه شدیم.

به عنوان نمونه سردار سلیمانی علاوه بر این که فردی نظامی بود اما در عرصه دپیلماسی هم فعالانه حضور داشت و با عناصر صاحب نفوذ در سایر کشورها دیدار و گفت وگو می کرد. این رویه کاملا نشان دهنده نوع نگاه انقلابی به عرصه سیاست خارجی کشور است که با نوع عملکرد دوران قبل از انقلاب تفاوت بسیار دارد.

مطلب پیشنهادی

♦به گزارش سلام نیوز حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در شصت و هفتمین هفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


7 × یک =