پشت پرده بازداشت شدگان فلسطینی و نقض حقوق بشر علیه آنان، در عربستان سعودی

به گزارش سلام نیوز به نقل از مرآة الجزيرة سمیناری تحت عنوان “بازداشت شدگان فلسطینی در عربستان سعودی”برگزار شد و به حقایقی در رابطه با دستگیری فلسطینیان در عربستان و پشت پرده آن پرداخت.

مدافعان حقوق بشر با همکاری با برخی نهادها و افراد قانونی ، وکلا و اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه ،همکاری ریاض با موساد جهت فشار بر جریان مقاومت فلسطین را فاش کردند.

مدافعان حقوق بشر و اهالی رسانه در این سمپوزیوم افشا کردند عربستان در همکاری با موساد شرایط ناگواری برای بازداشت شدگان فلسطینی در عربستان سعودی ایجاد کرده است ؛که نمونه بارز نقض حقوق انسان و حقوق بین الملل فراتر از مرزها است و به مسائل منطقه ای مربوط می شود.

گروهی از حقوقدانان ، فعالان و خانواده های زندانیان فلسطینی ، در سمپوزیومی که توسط “آینه الجزیره” برگزار شد ، در مورد شرایط بازداشت شدگان فلسطینی در “عربستان سعودی” و علل سازش ناپذیری رسمی پس از اعطای حقوق قانونی به آنها شرکت کردند و اقدامات عربستان را در همکاری با موساد تعجب برانگیز دانستند.

مدیر مرکز رسانه ای شبه جزیره عربستان، فعال سیاسی «محمد العمری» که در سمپوزیومی که از طریق برنامه “زوم” برگزار شد شرکت کرد و به سوالاتی درباره موضوع به تعویق انداختن دادگاه های بازداشت شدگان ، چگونگی نقض مبانی قانونی پرداخت.

وی آشکارا گفت: به تعویق انداختن دادگاههای سعودی علیه زندانیان فلسطینی در چارچوب مانور علیه مقاومت فلسطین و تلاش برای فشار بر مقاومت است.

العمری اظهار داشت که رژیم سعودی در جنبه های بشردوستانه وضعیت بغرنجی دارد و این برای کشورهای اسلامی یک نقطه ضعف است . آل سعود نقض جدی و آشکار حقوق بشر می کند و مقامات سعودی مکرر مرتکب موارد متعددی از نقض حقوق بشر می شوند که از لحظه دستگیری فرد زندانی را تحت تأثیر قرار می دهد و این نقض ها تا زمان اجرای حکم آن ها ادامه دارد.

وی تاکید کرد : پرونده برخی فلسطینیان بازداشت شده و ارائه اطلاعات آنان به موساد و معرفی آن ها که برای آزادی قدس فعالیت می کردند ، به عنوان عامل مخرب ، نشان از رویکرد خصمانه و ضربی حکومت سعودی علیه جریان مقاومت فلسطین است.

ایشان عنوان کرد این فلسطینیان اغلب به اشكال گوناگون بازداشت شده اند مانند مسدود كردن جاده ، تجمعات و مانند آن که می توانسته اند با قرار وثیقه مالی یا شخصی یا آدرس آزاد شوند ولی حتی از دیدن آن ها با خانواده شان اجتناب صورت گرفته است و در حقیقت اغلب آن ها بدون جرم ، دچار بازداشت طولانی مدت ، تعلل و انتقام سعودی هستند. 

وی اظهار داشت :به تعویق انداختن مكرر دادگاه ها و مدت طولانی بین هر جلسه و جلسه بعد و مدت بازداشت طولانی درپرونده فلسطینیان بیش از مدت مجازات تعیین شده و حتی خلاف قانون داخلی عربستان است .

این فعال حقوقی و اجتماعی گفت : در حکومت سعودی تبعید به عنوان مجازات پدیرفته است، و این در عمل هنگامی که روی فرد بازداشت شده اعمال می شود و به جایی رانده می شود که عملا هیچ امکان بهداشتی و ارتباطی وجود ندارد در حکم زنده به گور کردن فرد و خلاف موازین حقوق بشر است و اعتراض اهالی حقوق، کمرنگ است و اثر ندارد.

در طی این سمینار ، فعال العمری از برگزاری دادگاه های مخفی برای بازداشت شدگان فلسطینی نیز انتقاد کرد و گفت : مواردی وجود دارد که مانع از ورود وکیل می شوند ، حتی نماینده یا بستگان و همچنین حضور رسانه برای پوشش خبری وجود ندارد در حالی که حداقل حق وکیل در هر شرایطی باید حفظ شود.

 وی همچنین به واقعیت دردناک بازداشت شدگان در داخل زندان ها اشاره کرد و گفت: مقامات سعودی علیه برخی از این فلسطینیان کاملاً کنترل ایجاد می کنند .روشنایی ، تاریکی ، گرما ، سرما ، سکون ، حرکت ، خوردن و آشامیدن ، زمان سرویس بهداشتی ، نحوه نشستن داخل سلول را برای زندانی رصد و مشخص می کنند و این امر آسیب روانی بزرگی به همراه دارد و به نوعی شکنجه مداوم است.

مدیر مرکز رسانه ای شبه جزیره عربستان با اشاره به خطرات این گونه سخنان گفت : من نمی توانم چشم بر روی آنچه رخ می دهد ببندم . برخی پرونده ها با سهل انگاری پزشکی و دستکاری در هنگام مصرف دارو جهت کنترل زندانی روبرو بوده است . آیا می دانید این یعنی چه؟

 وی همچنین فاش کرد که زندانیان فلسطینی ، با نقض حقوق اولیه خود، دخالت موساد و ربط دادن ابعادسیاسی بدان ها مواجه هستند.بازداشت شدگان فلسطینی در تحقیقات ، با بازجویانی با ویژگی های اروپایی روبرو بوده اند که احتمالاً آنها افسران موساد بوده اند و نه یک مقام و مسئول سعودی.

سخنگوی سازمان حقوق بشر “ALQST” «عبدالعزیز المیاد» نیز در این کنفرانس بسیاری اقدامات سعودی علیه بازداشت شدگان فلسطینی را تحت هر عنوان ، دور از مقررات و قوانین دانست.

المیاد همچنین با اشاره به شرایط مبهمی که دادرسی در آن در جریان است و به دور از ضمانت های قانونی است ، گفت: نه خانواده های آنها ، نه وکلای آنها و نه هیچ یک از نهادهای حقوقی و حقوق بشری مجاز به شرکت در دادگاه بازداشت شدگان فلسطینی نبودند که برخی جرم آن ها حتی قابلیت آزادی با وثیقه را داشته است و این غیر قابل پذیرش است.

وی اظهار داشت که بازداشت ها اغلب به گونه ای ست که عمداً دادگاه را طولانی می کنند ، برخلاف بقیه پرونده هایی که تلاش می کنند فورا آنهاببندند و این شک برانگیز است.

«سعید بن ناصر الغامدی» همچنین به موضوع بازرسان خارجی در تحقیقات و در مورد بازداشت شدگان فلسطینی اشاره کرد و فلسطنیان را تحریک می کردند.

وی ادامه داد : سوالاتی که برخی افسران پرسیده اند سوالات اسرائیلی بوده و هیچ ارتباطی با هیچ کاری در داخل عربستان نداشته است.

الغامدی فاش کرد که برخی از بازداشت شدگان فلسطینی تحت شکنجه شدید قرار گرفتند که منجر به شکستن پای یکی از آنها نیز شد .

مطلب پیشنهادی

سالن‌های سینمای خانه هنرمندان فعالیت خود را از سر گرفت

♦به گزارش سلام نیوز، سالن‌های سینمای خانه هنرمندان ایران که به دلیل شیوع پیک پنجم کرونا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − = چهار