هشدار صندوق بین‌المللی پول از وقوع بحران انسانی در افغانستان

صندوق بین‌المللی پول با نشر گزارشی هشدار داد که اقتصاد افغانستان امسال 30 درصد افت خواهد کرد.

به گزارش سلام نیوز از ariananews صندوق بین‌المللی پول با نشر گزارشی تاکید کرد که افت اقتصادی افغانستان در سال جاری باعث افزایش بحران پناهنده گان خواهد شد که کشورهای همسایه، ترکیه و اروپا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

در این گزارش آمده است که با توقف کمک‌های غیر بشردوستانه و مسدود شدن دارایی های خارجی افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان، اقتصاد وابسته به کمک افغانستان با بحران‌های شدید مالی مواجه است.

گزارش افزود: در نتیجه شرایط پیش آمده، کاهش سطح زندگی، میلیون‌ها نفر را فقر تهدید می‌کند و می‌تواند منجر به یک بحران انسانی شود.

صندوق بین‌المللی پول یاد آور شده که انتظار می‌رود آشفتگی در افغانستان اثرات مهمی اقتصادی و امنیتی در منطقه، ترکیه و اروپا داشته باشد و سبب افزایش شدید مهاجران افغان شود.

در این گزارش گفته شده: هجوم زیاد مهاجران می‌تواند هزینه‌ای را بر منابع عمومی در کشورهای میزبان وارد کند، فشارهای بازار کار را افزایش داده و منجر به تنش‌های اجتماعی شود؛ بناً نیاز فوری به کمک جامعه بین‌المللی وجود دارد.

در گزارش همچنین آمده است که بر فرض فرار یک میلیون افغان دیگر از سرزمین مادری‌شان و اقامت در کشورهای دیگر به نحوی که متناسب با میزان موجود مهاجران افغان باشد، هزینه سالانه میزبانی از آنها در تاجکستان به 100 ملیون دلار می‌رسد.

این صندوق افزوده، این رقم 300 ملیون دلار در ایران  و بیش از 500 ملیون دلار در پاکستان خواهد بود.

همچنین، صندوق بین‌المللی پول گفته که صادرات به افغانستان از نظر اقتصاد کلان و اجتماعی برای پاکستان‌، ایران‌، ترکمنستان و ازبکستان اهمیت دارد.

بر اساس این گزارش، افغانستان قبلاً به دلیل حمایت مالی جهان، منبع دلار نقدی از طرق مشروع و احتمالا غیرقانونی از راه عبور و مرور سرحدی بود اما در حال حاضر- به دلیل کمبود ارز خارجی، مقادیر بیشتری دلار می‌تواند به این کشور سرازیر شود.

مطلب پیشنهادی

معرفی بر کتاب جنگ و صلح اثر تولستوی

کتاب « جنگ و صلح » کتابی که بیشتر مردم نویسنده‌اش را به آن می‌شناسند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − = پنج