برگزاری دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم

♦به گزارش سلام نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی ، وبینار محور اول “دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم” در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور دکتر داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به همراه دکتر حسین ساری، دکتر اکبر کاظم زاده، و دکتر محمدرضا جمالی در سالن قصر شیرن موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس روز سه شنبه 28 اردیبهشت مصادف با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی برگزار شد.

دکتر ساری عضو کمیته علمی همایش با اشاره به هدف همایش مبنی بر بازنمایی ماهیت و دستاوردهای انقلاب اسلامی گفت: شاید بهترین راه مرور هویت انقلاب اسلامی؛ مراجعه به نظرات موسس انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) است که ایشان ناب ترین نظرات را در این حوزه دارند.


وی به تحلیل “میشل فوکو” به عنوان یک نگاه بیرونی درباره هویت و ماهیت انقلاب اسلامی سخن به میان آورد و عنوان کرد: میشل فوکو با نگاهی اجتماعی و فرهنگی در پارادایم مدرنیته انقلاب اسلامی را تحلیل کرده است. او گفته انقلاب اسلامی اگر چه در پارادایم مدرنیته اتفاق افتاده است اما انگیزه های آن اقتصادی نیست و شاهد آن را اقشار و طبقات مختلف مردم در شکل گیری انقلاب اسلامی می داند.


دکتر ساری در ادامه افزود: فوکو هویت انقلاب اسلامی را مشخصا در مذهب و دین می داند و به طور ویژه در مذهب شیعه و در مسئله مهدویت و انتظار امام زمان (ع) عنوان می کند. همچنین در کتاب دکتر مطهری “خدمات متقابل اسلام و ایران” اشاره به این موضوع دارد؛ زمانی که اسلام به ایران وارد شد، غذایی به گرسنه ای رسید که به آن حیات داد و نیز آب گوارایی بود که تشنگان را سیراب و نجات داد؛ بنابراین ایران و فرهنگ ایرانی حیات می یابد و خود را در خدمت اسلام قرار می دهد.


وی بیان داشت: فرهنگ و هویت ایرانی کاملا برگرفته از تعالیم اسلامی و قرآنی است و به طور صریح و مشخص ماهیت انقلاب اسلامی از منظر امام خمینی (ره)، اسلام و موازین اسلامی است.


در بخش دیگر این وبینار تخصصی دکتر کاظم زاده با موضوع ویژگی ها و پارادایم انقلاب اسلامی به مباحث کلیدی پرداخت.
دکتر کاظم زاده؛ مشاور مدیر عامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پیدایش و کیفیت انقلاب اسلامی را با دیگر انقلاب ها متمایز دانست و گفت: امام خمینی (ره) “فرمودند
 شک نباید کرد که انقلاب اسلامی ایران از همه انقلابها جدا است؛ هم در پیدایش و هم در کیفیت مبارزه و هم در انگیزه انقلاب و قیام و تردید نیست که این یک تحفه الهی و هدیه غیبی بوده که از جانب خداوند منان بر این ملت مظلوم غارتزده عنایت شده است.


وی افزود: ویژگی انقلاب اسلامی اتکا نداشتن به قدرت های جهانی و آمریکا است و در یک جهان دو قطبی همه انقلاب ها به نحوی وابسته بودند و این تحفه الهی (انقلاب اسلامی) منوط  به لیاقت ما نبود و لطف خدا به مردم بود.


در بخش دیگر دکتر عامری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه و دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی درخصوص پیام ها و آرمان های تمدن ساز انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم و دکتر جمالی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه و مدیر باغ موزه قصر درباره “جایگاه و نقش مردم در پیروزی و حفظ انقلاب اسلامی” سخن گفت.


لازم به ذکر است؛
دبیر خانه علمی”دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم” در نظر دارد در بازده زمانی منتهی به اختتامیه همایش در هفته دفاع مقدس 1400؛ پنل های تخصصی متناسب با محور های همایش با حضور اساتید، محققین و صاحبنظران به صورت حضوری یا وبینار برگزار کند. زمان برگزاری پنل های تخصصی در هر محور همایش از طریق سایت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  https://iranhdm.ir و نیز سایت دومین همایش ملی بازنمایی گفتمان انقلاب اسلامی مبتنی بر بیانیه گام دوم drd.iranhdm.ir اطلاع رسانی خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

رئیسی: ظرفیت زنان و دختران باید به دور از نگاه‌های جناحی و سیاسی مورد توجه قرار گیرد

♦به گزارش سلام نیوز آیت الله رئیسی با تاکید بر ضرورت شکوفایی استعدادهای بانوان در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 − پنج =