۱۰ روش مفید برای اینکه همین الان مسیر صلح با خود را آغاز کنید

بیشتر ما فکر می‌کنیم خوشحالی  و صلح نیرویی بیرونی است و نمی‌توانیم آن را کنترل کنیم، بنابراین منتظر می‌مانیم تا خوشبختی درِ خانه ما را بزند! فکر می‌کنیم اگر شریک زندگی مناسب را پیدا کنیم، لباس‌های خوب بپوشیم، شغل رؤیایی‌ پیدا کنیم یا اگر به مسافرت برویم، خوشحال خواهیم بود. اما حقیقت این است که خوشحال بودن انتخاب خودمان است. در ادامه درباره ۱۰ فعالیت رایگان نوشته‌ایم که می‌توانند اخم‌هایتان را باز کنند! با ما همراه باشید.

گزارش: سارا نصغی

۱. کمی آفتاب بگیرید

وقتی خورشید به پوست‌ شما می‌تابد، هم نورانی به نظر می‌رسید و هم واقعا «هورمون خوشحالی» یعنی سروتونین در بدنتان افزایش می‌یابد. در نتیجه احساس هیجان و انرژی می‌کنید و می‌توانید از پس هر کاری بربیایید.

۲. کمی شکلات نوش جان کنید

خوشحالی - شکلات بخورید

بله، درست شنیدید. حالا بهانه‌ای خوب دارید تا شکلاتی را نوش‌جان کنید که حسابی دهنتان را آب انداخته است. خوردن شکلات محرک‌های عصبی را در مغز شما فعال می‌کند و این مسئله باعث بهترشدن روحیه می‌شود. یکی از این محرک‌ها فنتیل‌آمین است، داروی عشق، همان که احساس دوست‌داشتن و عشق را در شما بیدار می‌کند. اگر عاشق باشید، چطور می‌توانید خوشحال نباشید؟ از جایزه‌ای که به خودتان داده‌اید بدون عذاب‌ وجدان لذت ببرید، اما یادتان باشد که زیاده‌روی نکنید.

۳. با خداوند ارتباط خود را تقویت کنید

آدم‌ها همیشه نیازی بی‌پایان به زندگی برای چیزی بزرگ‌تر از خودشان را حس می‌کنند. وقت بگذارید و ایمان داشته باشید که نیرویی بزرگ‌تر از خودتان زندگی شما را پیش می‌برد و ممنون آن باشید. چطور امکان دارد اعتقاد داشته باشید در راستای اهداف والاتر زندگی می‌کنید و خوشحال نباشید؟

۴. به موسیقی‌های پرانرژی گوش کنید

هیچ‌چیز مثل موسیقی نمی‌تواند روحیه شما را بهتر کند. فقط یادتان باشد آهنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید پر از امید و انگیزه باشند.

۵. ورزش کنید

وقتی در باشگاه ورزشی ثبت‌نام می‌کنید یا به پیاده‌روی می‌روید، مغز شما اندورفین ترشح می‌کند که مسئول خوشحالی شما و مبارزه با استرس است. ترشح این هورمون علاوه بر اینکه به شما احساس خوبی می‌دهد، اثرات بلندمدتی هم بر سلامتی شما دارد. مثلا محققان دانشگاه ورمونت دریافته‌اند «احساس خوب ۲ ساعت ورزش تا ۱۲ساعت باقی می‌ماند.»

۶. بنویسید

happiness_writing

احساس می‌کنید زندگی با شما سرِ ناسازگاری دارد؟ وقت بگذارید و درباره‌اش بنویسید. اینکه ذهنتان آرام و منظم باشد، بدون شک استرس شما را کم می‌کند و اجازه می‌دهد از خودتان لذت ببرید. دفعه بعد که واقعا احساس خستگی و درماندگی کردید، یک کاغذ و قلم بردارید و هرچه را به ذهنتان آمد یادداشت کنید. با این کار زباله‌های فکری را دور می‌ریزید و بعدش احساس آرامش می‌کنید. این‌طوری برای افکار مثبت هم فضای بیشتری در اختیار خواهید داشت.

۷. با خودتان قرار عاشقانه بگذارید

خودتان را دوست داشته باشید

سبدی کوچک پر از توت‌فرنگی، کمی شکلات و خوراکی‌های خوشمزه دیگر بردارید، به نزدیک‌ترین پارک محله‌تان بروید و از خودتان پذیرایی کنید. بنشینید و از تک‌تک لحظه‌ها لذت ببرید. از اینکه باد چطور با موهایتان بازی می‌کند لذت ببرید و رفت‌وآمد رهگذران و بازی بچه‌ها را زیر نظر بگیرید. برای اینکه هر لحظه از زندگی احساس خوشحالی کنید، خودآگاه تلاش کنید و کنترل احساسات و عواطفتان را در دست بگیرید.

۸. به سخنرانی‌هایی گوش کنید که به شما انگیزه می‌دهند

به سخنرانی‌های آنتونی رابینز و لس براون و سخنران‌های دیگر گوش بدهید. این سخنرانی‌ها واقعا به شما روحیه می‌دهند و به شما می‌آموزند چطور از چیزهای کوچک زندگی لذت ببرید. با آموزه‌های این سخنرانی‌ها یاد می‌گیرید چطور ظرفیت تغییر را داشته باشید و بدون توجه به شرایطی که در آن قرار دارید خوشحال باشید.

۹. برای فردی دیگر کاری خوب بکنید

کمی شیرینی درست کنید و به کسی بدهید که می‌دانید نیازمند است و بچه‌های کوچک دارد. به راننده تاکسی لبخند بزنید. با اشتیاق به آدم‌های توی آسانسور سلام کنید. اطرافیانتان را در آغوش بگیرید و کاری کنید که احساس نشاط کنند. این‌طوری حتما خودتان هم خوشحال‌تر خواهید شد.

۱۰. ناامید نشوید

هیچ‌وقت از خوشحال‌بودن ناامید نشوید. هرچه زندگی سخت شود، باز هم خوشحالی موهبتی ارزشمند است. حتی وقتی که زندگی سخت می‌شود، فاصله‌تان با خوشحالی فقط به‌اندازه‌ انتخاب خودتان است، انتخاب شادبودن. همیشه لبخند بزنید و بدانید که شما استاد شادی و خوشحالی هستید.

مطلب پیشنهادی

نتایج و دستاورد وبینار سازمان ملل درباره محیط زیست و توسعه

مجمع عمومى سازمان ملل در سال 1989 تصمیم گرفت که به منظور شناساندن مفهوم توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


9 × = نُه